Наука

Об’єкт, що становить Національне надбання України

 

ЛАБОРАТОРІЯ ГАМА-РЕЗОНАНСНОЇ СПЕКТРО­СКОПІЇ З АНАЛІЗОМ ЕЛЕКТРОНІВ КОНВЕРСІЇ, ГАММА ТА РЕНТГЕНІВСЬКОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ

Лабораторія гама-резонансної спектро­скопії з аналізом електронів конверсії, гама та рентгенівського випромінювання 13 років (до 1993 р.) була ключовим науковим підрозділом Науково-дослідного сектору Педагогічного інституту імені Василя Стефаника, а надалі і до сьогоднішнього дня залишається, поряд з лабораторіями рентгеноструктурного аналізу, масс-спектрометрії,  математичної обробки експериментальних результатів, найбільш важливим та наукомістким дослідним об’єктом кафедри матеріалознавства та новітніх технологій Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Існування лабораторії з обладнанням (ядерний гамма-резонансний спектрометр) та висококласних фахівців – науковців протягом всього періоду існування лабораторії давало змогу проводити цілісну комплексну оцінку електронно-ядерних взаємодій в залізовмісних полі- і монокристалічних матеріалах та встановлювати чисельні характеристики їх магнітної мікроструктури, що зробило Івано-Франківськ науковим центром цього напрямку розвитку фізики твердого тіла та функціонального матеріалознавства в західному регіоні України. Важливість виконуваних в Лабораторії робіт підтверджується постійною її участю у виконанні тем та проектів, фінансованих Міністерством оборони СРСР (до 1990 року) та госпдоговірних тем Міністерства освіти та науки України. Найвищий якісний рівень результатів наукових досліджень виконаних на базі Лабораторії відби­вається в дисертаційних роботах, захищених її працівниками та в наукових статтях, опублікованих в провідних наукових журналах. Тісні наукові контакти лабораторії із науковцями національного університету “Львівська політехніка”, Інституту мета­ло­фізики НАН України дають можливість їм активно користуватись гама-резонансним спектрометром для своїх наукових досліджень. Створенна в 1988 році спільна лабораторія фізики тонких магнітних плівок Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (м. Івано-Франківськ) та Інституту мета­ло­фізики імені Г.В.Курдюмова НАН України (м.Київ), в рамках якої діє Лабораторія гама-резонансної спектро­скопії з аналізом електронів конверсії, гама та рентгенівського випромінювання служить ще одним підтвердженням визнання на найвищому науково-практичному рівні здобутків та професіоналізму прикарпатських науковців а також функціональних можливостей обладнання Лабораторії.

Обладнання

Ядерний гамма-резонансний спектрометричний комплекс на базі ЯГРС-4М призначений для вимірювання спектру гамма-резонансного поглинання, який залежить від  інтенсивності резонансного гамма-випромінювання, що пройшло через досліджуваний зразок, від зміни енергії резонансних гамма-квантів. У спектрометрі використовується принцип допплерівського зміщення енергії гамма-квантів. що забезпечується  переміщенням джерела гамма-квантів відносно поглинача, і при кожному значенні зміщення енергії гамма-квантів, яке виникає при такому русі за рахунок ефекту Доплера, спектрометр забезпечує вимірювання інтенсивності гамма-випромінювання, яке пройшло через зразок.

Для відслідковування руху джерела гамма-квантів використовується осцилограф.

Аналізатор імпульсів:
– бок перетворення БПВ2-96
– блок перетворення БПВ2-90
– перетворювач амплітуд імпульсів в цифровий код БПА2-97
– пристрій цифропечатний УВЦ2-95
– блок виводу БВЦ-97-04
– блок живлення БНН – каркас вентиляційний ВБА2-99

Радіоактивне джерело Co57 в хромовій матриці активністю 100 мСu

Комп’ютерне обладнання:

– комп’ютер керування на базі Athlon 2600

– комп’ютерний комплекс контролю та відображення інформації на базі Semtron 2400

– комп’ютер для математичної обробки експериментальних результутів на базі Athlon 2000

 

Термостат ТС – 1/20 СПУ.

ПОЛОЖЕННЯ про Лабораторію

 

Обладнання

Лабораторії гамма-резонансної спектроскопії з аналізом електронів конверсії, гамма, і рентгенівського випромінювання

Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Міністерства освіти і науки України 

Месбауерівський спектрометр MS1104Em з кріостатом + джерело іонізую­чого випро­міню­вання Со57, активність 50 мКі+ програмне забезпечення Univem Отримання інформації про електронно-ядерні взаємодії в залізовмісних матеріалах в температурному діапазоні           77-300К
   Аналізатор елементного складу сплавів  “EXPERT 3L” Встановлення елементного складу матеріалів методом рентгенівського флуоресцентного аналізу