Радіація в космосі: Виклики та перспективи

 24.06.2024 науковий співробітник Центру колективного користування науковим обладнанням “Лабораторія нанотехнологій для матеріалознавства, енергетики та медицини”, доцент Лілія Туровська провела лекцію  “Радіація і космос: виклики та перспективи” у рамках проекту UNIVERSEH 2.0. Extended for Ukraine.
Радіація в космосі є однією з найважливіших проблем для дослідження космосу і довгострокового заселення космосу, вона становить унікальну небезпеку як для здоров’я людини, так і для технологічних систем, що вимагає всебічного розуміння та інноваційних рішень для пом’якшення її наслідків.

На лекції було розглянуто основні типи радіаційного випромінювання (галактичні космічні промені та сонячне випромінювання), радіаційні пастки,  ризики для здоров’я астронавтів, вплив на електроніку та матеріали космічних кораблів. Окреслено, що при плануванні місій потрібно  мінімізувати опромінення, наприклад, уникати періодів високої сонячної активності, створювати протирадіаційні укриття і проектувати космічні апарати з оптимальних матеріалів для захисту, досліджувати магнітні і плазмові екрани для відхилення заряджених частинок, що імітують магнітосферу Землі, а також розробляти ліки для зменшення радіаційного ураження, в тому числі антиоксиданти і радіопротектори.